Skarby Lizbony: katedra Se

lizbona

Stolica Portugalii jego miastem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Lizbona zachwyca, a piękno jej architektury może oczarować każdego. Zabytków, które warto zwiedzić w czasie wycieczki po jej terenie, jest sporo. W ich gronie znalazła się m. in. najważniejsza budowla sakralna na terenie miasta, czyli katedra Se. Co warto wiedzieć na jej temat?

Z dziejów katedry

Katedra, którą może się pochwalić Lizbona, przyciąga ciekawą historią. To obiekt, który jest najciekawszym symbolem zwycięstwa króla Alfonsa I Zdobywcy nad Maurami. To wydarzenie miało miejsce w 1147 roku i do dziś uznawane jest za jeden z najważniejszych momentów w dziejach Portugalii. Potężna katedra, wzniesiona w miejscu dawnego meczetu, skutecznie zresztą przypomina o tym ważnym dla chrześcijan wydarzeniu. Katedra jest zatem miejscem ważnym z punktu widzenia historii. Przyciąga jednocześnie swą architekturą oraz wystrojem wnętrza. To przecież jedna z najpiękniejszych i najważniejszych świątyń, jakimi może się pochwalić Lizbona. Co mogą tu zobaczyć ci turyści, którzy w czasie wycieczki po mieście zdecydują się odwiedzić tutejszą katedrę?

To trzeba zobaczyć!

Zwiedzanie lizbońskiej katedry każdemu może dostarczyć wielu mocnych wrażeń. Na jakie detale oraz elementy kościelnego wyposażenia warto jednak zwrócić szczególną uwagę? Uwagę przyciąga już sama fasada, ozdobiona wspaniałą rozetą. Pięknie prezentują się też masywne dzwonnice oraz gotyckie krużganki. Romańska nawa oraz przylegające do niej kaplice, będące w większości przykładami stylu gotyckiego, to kolejne atrakcje dla miłośników sztuki. Zachwyca też chrzcielnica św. Antoniego oraz skarbiec katedralny, który jako muzeum sztuki sakralnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów.

Lizbońska katedra to jeden z tych zabytków, którego w trakcie wycieczki po mieście nie można pominąć. Piękne detale architektoniczne oraz dzieła sztuki znajdujące się w kościelnym wnętrz mają niezwykły urok. Z pewnością warto przyjrzeć się im dokładniej w czasie zwiedzania katedry. Albo zawsze możesz postawić na zabytki sakralne w Polsce, jak te znajdujące się na stronie https://zabrzeinfo.pl.