Czy Dania to kraj dla nudnych ludzi? Czy warto ją odwiedzić? Może zamieszkać na stałe?

Dania w ostatnich latach często kojarzy nam się ze słowem „hygge”. Co ono właściwie oznacza? Komfort, wygoda, przytulność, nagminnie używane w stosunku do sytuacji w których czujemy się bezpieczni i szczęśliwi. Czy sami Duńczycy w ogóle używają tego słowa? Śmiem wątpić.

Dania – czy warto ją odwiedzać?

Odwiedzając ten kraj u nikogo nie widziałam palących się świeczek a pogoda nie była wcale gorsza od tej w Polsce. Mówi się, że „hygge” powstało właśnie dlatego, iż ciągle jest tam szaro i przez to Duńczycy popadają w depresję. Moim zdaniem to bardzo pozytywni ludzie, miło nastawieni do innych, ale tak mają chyba wszystkie narodowości – dla obcych jesteśmy mili a dla swoich jesteśmy wrogami.

Czy warto osiąść w Danii na stałe?

Pracując w Danii ma się okazję poznać ten kraj bliżej i samemu przekonać się jak ludzie tam żyją. W okresie jesienno-zimowym nie ma co liczyć na jakieś rozrywki. Ludzie większość czasu spędzają w domach, dlaczego? Oczywiście pogoda ma w tym swój udział, ale Dania jak i cała Skandynawia jest po prostu droga, nawet dla swoich obywateli. Jeżeli pracuje się w korporacji to właściwie nie ma się życia prywatnego, zwłaszcza w tygodniu. Widać wolą pracować niż się nudzić. Bardzo dużo małych przedsiębiorstw upadło też przez sytuację z Covid-19. W mniejszych miejscowościach jeżeli już ostały się jakieś restauracje to są one otwarte nawet w weekend tylko do 22 ponieważ nie mają klientów, żeby być otwartymi dłużej.

Tak więc jeżeli kogoś interesuje cisza i spokój to jak najbardziej powinien się przeprowadzić do tego kraju. Zarobki są oczywiście większe niż w Polsce, fakt jest też drożej ale standard życia też jest tam inny. Bardzo dobrze jeździ się tam samochodem, może dlatego że tych samochodów jest po prostu mniej. Dania zaczęła dbać o środowisko i przez to zwiększyła nie tylko opłaty za paliwo ale jeszcze za parkingi, nie mówiąc już o tym ile trzeba zapłacić za mandat. Złe parkowanie może nas kosztować około 800 koron co w przeliczeniu na złotówki wychodzi około 500zł. Jeżdżąc samochodem, zwłaszcza w dużych miastach trzeba uważać na rowerzystów. Kopenhaga chyba bije rekordy jeżeli chodzi o ilość rowerów w jednym miejscu. Można by powiedzieć, że ten kraj bardzo ciekawie rozwiązał sytuację zbyt dużej ilości samochodów i spalin i poniekąd zmusił swoich obywateli do jeżdżenia rowerami bądź komunikacją miejską.

A jak to jest z turystyką w Danii? – tego nie wiedziałeś

Oczywiście warto zwiedzić ten kraj, składający się z wielu wysp. Co warto wiedzieć wybierając się tam? Przede wszystkim na początek sprawdzić pogodę. W słoneczne dni ten kraj może nas naprawdę zachwycić. Punkt pierwszy to stolica. Raz w życiu można się tam wybrać chociaż jest bardzo drogo.

Dodatkowo hotele od jakiegoś czasu, i to się dzieje nie tylko tam ale już nawet w Polsce, każą sobie dodatkowo płacić za parking – nie jest on wliczony w cenę pokoju. W Kopenhadze jest wiele atrakcji od słynnej syrenki (która w rzeczywistości nie zachwyca, ale jest obowiązkowym punktem do odhaczenia, jeżeli zajdzie się ją od tyłu można się zdziwić wandalizmem i graffiti, które ktoś tam namalował), aż po słynną ulicę Nyhavn, którą co niektórzy mylą z Gdańskiem. Czy można się aż tak pomylić? Myślę, że jeżeli ktoś był w Gdańsku i Kopenhadze to wie, że może i kolorowe domki są podobne ale reszta scenerii już nie. Przepiękne widoki można oglądać jadąc z wyspy na której znajduje się Kopenhaga na inną wyspę, na której jest Odense. Uwaga, ponieważ jadąc samochodem most w jedną stronę jest płatny 250 koron, ale jeżeli wraca się tego samego dnia to w drugą stronę jest taniej.

Zawsze też można się wybrać tam pociągiem. Wracając do Odense, co to za miejscowość? Przede wszystkim przepiękne śródmieście z domem Hansa Christiana Andersena. Przechadzając się tymi uliczkami można poczuć się jak w baśni. Co jeszcze oferuje nam Dania? Żeglowanie w miejscowości Aarhus, dla miłośników tego typu sportów wodnych, warto się wybrać tam w lato, zwłaszcza w sierpniu dużo się dzieje. Godna uwagi jest też miejscowość Ribe, uważane za najstarsze duńskie miasto. Zwiedzając je można się przenieść w czasie. Coś dla miłośników starych klimatów.

Artykuły o innych państwach i miastach z Europy, znajdziesz w serwisie www.majdan.pl.

Coraz więcej ludzi przeprowadza się do krajów skandynawskich

Co ich tak pociąga w tych właśnie krajach? Oczywiście lepsze zarobki, ale wiadomo że pieniądze to nie wszystko. Norwegia na przykład jest krajem dla ludzi bogatych, zwłaszcza Oslo. Od razu widać, że ludzie tam lubią dobrze się ubierać i to okazują. W Danii znowuż jest jakby spokojniej. Czasami ma się wrażenie, że Dania jest trochę ospała, ale przez to również intrygująca. Czy to kraj dla nudnych ludzi? Zależy co dla kogo jest nudne.