Gorące źródła w Polsce? Wybierz się do Bukowiny Tatrzańskiej

Funkcjonujący przed laty termin „wyjazd do wód” odnosił się do zalecenia lekarskiego, aby osoby mające m.in. problemy z układem oddechowym udały się na rekonwalescencję do jednego z uzdrowisk. Dziś taka forma terapii jest dostępna praktycznie dla każdego. Wystarczy tylko wybrać się do gorących źródeł, czyli kompleksu basenowego zasilanego wodą termalną (geotermalną).

Najlepsze tego typu obiekty znajdują się na południu naszego kraju, a dokładnie na Podhalu, w rejonie Zakopanego. Jeśli szukasz gorących źródeł w Polsce, w których spędzisz wspaniały dzień z całą rodziną, odnosząc przy tym szereg korzyści zdrowotnych, to mamy dla Ciebie odpowiednią rekomendację. Wybierz się do Bukowiny Tatrzańskiej, której symbolem jest jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenów termalnych – Termy BUKOVINA.

Czym są gorące źródła?

Woda nazywana jest termalną (geotermalną), jeżeli jej temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC. Wody o takiej temperaturze i wyższej charakteryzują się różnorodnością właściwości fizyko-chemicznych, co wpływa na sposób ich wykorzystania.

Woda ta ma bardzo szerokie właściwości zdrowotne, kosmetyczne, rehabilitacyjne i terapeutyczne. Kąpiele w niej są niezwykle przyjemne, dlatego woda termalna (geotermalna) jest dziś wykorzystywana głównie w celach rekreacyjnych, zasilając kompleksy basenów termalnych. Jednym z takich obiektów są właśnie Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.

Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.

Wiek wód wydobywanych tym otworem osiąga ok. 10 000 lat. Oznacza to, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami, nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.

Naszą wiedzę czerpiemy z prac badawczych prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań zawarte są w pracach publikowanych i przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.

Skład wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej

Woda termalna (geotermalna) pozyskiwana otworem Bukowina Tatrzańska PIG/PNIG-1, to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowego i fluorkowego, zawierająca kluczowe dla zdrowia składniki, w tym 28 minerałów (m.in. wapń, sód, potas, magnez i siarka) oraz składniki specyficzne: siarkę dwuwartościową i fluorki.

Taki skład wody termalnej (geotermalnej) wypełniającej baseny Term BUKOVINA sprawia, że ma ona wysoki potencjał zdrowotny, a kąpiele w niej mogą być wykorzystywane w formie terapii uzupełniającej wielu schorzeń i dolegliwości – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Właściwości prozdrowotne wody termalnej (geotermalnej) Term BUKOVINA

Regularne kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) mogą przynieść wiele niebagatelnych korzyści zdrowotnych. Decydują o tym m.in. zawarte w niej minerały. Warto tutaj wspomnieć o wapniu, który wspomaga proces regeneracji organizmu. Sód i potas z kolei regulują poziom nawilżenia skóry. Magnez opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę i działa przeciwzapalnie, a siarka odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.

Woda termalna (geotermalna) może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca, poprawia przemianę materii oraz reguluje wydzielanie hormonów. Kąpiele termalne są szczególnie zalecane osobom cierpiącym na dolegliwości reumatyczne, ortopedyczne i dermatologiczne, a także kobietom w ciąży, dzieciom i wszystkim osobom chcącym kompleksowo dbać o swoje zdrowie.

Właściwości kosmetyczne

Obecność minerałów w wodzie termalnej (geotermalnej) sprawia, że jest ona często wykorzystywana w najwyższej jakości kosmetykach pielęgnacyjnych i preparatach dermatologicznych.

Woda termalna (geotermalna) doskonale nawilża skórę, przywraca jej sprężystość, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Bezpośrednim efektem kąpieli w takiej wodzie jest promienny wygląd i wygładzenie skóry.

Zbawienny wpływ na psychikę

Kąpiele w gorących źródłach to zalecana forma terapii uzupełniającej dla osób zmagających się z różnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi, przemęczonych i zestresowanych. Minerały zawarte w wodzie termalnej (geotermalnej) stabilizują tętno, działają relaksująco, uspokajająco i odprężająco.

Regularne korzystanie z basenów termalnych pomaga redukować stres, przeciwdziała depresji, wspomaga sen i łagodzi bóle głowy. To idealny sposób na odpoczynek po intensywnym okresie w pracy czy trudnych chwilach w życiu prywatnym.

Wybierz się na termy do Bukowiny Tatrzańskiej

Gorące źródła to wielki naturalny skarb naszego kraju, który jest na wyciągnięcie ręki. Dziś, gdy dojazd na Podhale z innych regionów Polski jest już naprawdę komfortowy i szybki, śmiało można sobie pozwolić nawet na jednodniowy czy weekendowy pobyt na termach.

Termy BUKOVINA oferują wiele rodzajów biletów, w tym całodzienne, czasowe, rodzinne czy bardzo korzystne pakiety VIP. Znajdź odpowiednie bilety dla siebie i swoich bliskich, a następnie kup je bezpośrednio na stronie internetowej kompleksu pod adresem https://www.termybukovina.pl/.