Jura dla ciekawych: kościół parafialny w Tenczynku

Dla wielu z nas Jura Krakowsko-Częstochowska to przede wszystkim średniowieczne zamki, którym w czasie wycieczki po tej części kraju poświęcamy najwięcej uwagi. Warto jednak pamiętać, że i zabytki sakralne, znajdujące się w tej części Polski, mogą na nas zrobić ogromne wrażenie.

Można się o tym przekonać m. in. podczas pobytu na terenie wsi o nazwie Tenczynek, która przyciąga piękną okolicą oraz bliskością takich atrakcji, jak dawne uzdrowisko Krzeszowice oraz wieś Rudno, znana głównie z ruin potężnego zamku Tenczyn.

Na jakie zabytki warto zwrócić uwagę w Tenczynku?

Zabytkiem, z którego Tenczynek może być wyjątkowo dumny, jest kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej Panny i Męczenniczki. Dzisiejsza budowla postała w wieku XVIII, wiadomo jednak, że własnym kościołem Tenczynek mógł się pochwalić już trzysta lat wcześniej.

Dzisiejsza świątynia powstała dzięki fundacji Augusta Czartoryskiego i jest dość ciekawym przykładem barokowej architektury sakralnej. Kościół ten może się pochwalić ciekawym wyposażeniem, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tu obraz, który został umieszczony w ołtarzu głównym. Jest to kopia obrazu Rafaela Santi „Przemienienie Pańskie”. Współczesnym, za to ciekawym elementem w kościelnym wnętrzu, jest polichromia z końca XX wieku.

Choć współczesny kościół w Tenczynku jest obiektem murowanym, jest jednym z obiektów wpisanych na Szlak Architektury Drewnianej. Wszystko to za sprawą drewnianej dzwonnicy z połowy XVIII wieku, która znajduje się tuż przy kościele. I jej warto się uważniej przyjrzeć, gdyż poznanie jej historii może sprawić, że nasze wspomnienia z wycieczki po tej części Garbu Tenczyńskiego będą jeszcze ciekawsze.

Więcej wpisów o atrakcjach województwa małopolskiego znajdziesz w serwisie www.region24.pl.