Skarby Dolnego Śląska: Milicz

milicz

Milicz jest ciekawym celem wycieczki dla wszystkich miłośników historii i pięknych budowli. To miasto ma się czym pochwalić, a pobyt na jego terenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić tutaj uwagę?

Co warto zobaczyć w Miliczu?

Milicz to ośrodek miejski o długiej, sięgającej początków XII wieku historii. Przez długi czas miasto to znajdowało się w rękach Piastów oleśnickich, dzięki którym powstała tu pierwsza budowla o charakterze obronnym. Kolejni właściciele dbali o ten obiekt, a po kolejnych pożarach i zniszczeniach wojennych, starali się możliwie jak najszybciej zamek odbudować. Tak było niemal do końca XVIII wieku, kiedy to zamek został opuszczony, a panowie Milicza przenieśli się do nowej, wygodniejszej i piękniejszej rezydencji. Pałac ten przetrwał do naszych czasów, a obecnie sprawdza się jako siedziba szkoły rolniczej.

Inną ciekawą budowlą, która dostarcza nam wielu cennych wiadomości na temat miasta, jest kościół św. Andrzeja Bobola. To jeden z tzw. Kościołów Łaski, który przypomina nam o tym, iż w dawnych czasach Milicz był bardzo ważnym ośrodkiem protestantyzmu. Ten obiekt sakralny powstał w 1709 roku i do dziś zachwyca swą szachulcową konstrukcją oraz organami, będącymi jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kościelnego wnętrza. W trakcie wycieczki po Miliczu warto też zajrzeć na rynek, wokół którego skupiło się sporo ciekawych kamienic z XIX wieku, warto też zwiedzić Izbę Historyczną i Kultury Materialnej, w której nie brak ciekawych eksponatów, związanych z miastem i jego dziejami.

Możesz też znaleźć najpiękniejsze miejsca na Śląsku na www.wklobucku.pl.

Milicz i okoliczne atrakcje

Kto znajdzie tanie noclegi w Miliczu, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po pobliskiej Dolinie Baryczy. Jest ona idealnym miejscem dla wszystkich tych turystów, którzy lubią aktywnie wypoczywać na łonie natury. Dumą tego obszaru są słynne Stawy Milickie, których historia sięga XII wieku. Założone przez cystersów, do dziś są ważnym elementem miejscowego krajobrazu oraz rajem dla wędkarzy. Stawy te są jednocześnie wspaniałym rezerwatem ornitologicznym, a dzięki czatowniom i wieżom obserwacyjnym, można tu podziwiać ciekawe gatunki ptaków. Efekt? Wypoczynek w rejonie Milicza staje się nie lada gratką i dla miłośników historii, i dla tych, którzy wolą atrakcje o przyrodniczym charakterze.