Dłubniański Park Krajobrazowy
W rejonie Krakowa nie brak malowniczych terenów, które oczarują miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jednym z ciekawych punktów na mapie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest Dłubniański Park Krajobrazowy. Co warto wiedzieć na jego temat? Z jakich względów warto uwzględnić go w programie wycieczki po okolicach Krakowa?
Słów kilka o Parku Dłubniańskim
Rzeka Dłubnia tworzy w rejonie Krakowa malowniczą dolinę, atrakcyjną i dla piechurów, i dla tych, którzy stawiają na kontakt z przyrodą. W dolinie Dłubni nie brakuje też cennych zabytków, którym warto poświęcić swój czas. Jakie atrakcje w tej części, chociażby według informacji zawartych na stronie www.halokrakow.pl i opisie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zasługują na szczególne wyróżnienie?
Jedną z najważniejszych ciekawostek w dolinie Dłubni jest krasowe źródło Jordan, z którego wybija krystalicznie czysta woda. W jego pobliżu znajduje się zabytkowy Dwór Popielów, zaprojektowany przez znanego galicyjskiego architekta, Teodora Talowskiego. Dla tych osób, które interesują się sztuką sakralną, godnym polecenia miejscem będą Imbramowice. Dumą tej wsi jest barokowy zespół klasztorny Norbertanek z zabytkowym kościołem o bogatym wystroju. Warto odwiedzić też Iwanowice – spokojną wieś, na terenie której czeka drewniany kościół w p.w. Trójcy Świętej.
Na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego czeka też nie lada gratka dla miłośników sztuki romańskiej. To kościół św. Mikołaja w Wysocicach, którego zwiedzanie może się dla wielu osób okazać jedyną w swoim rodzaju podróżą w czasie. Kuszą też takie miejscowości, jak Glanów czy Tarnawa. Na ich trenie zachowały się z kolei zabytkowe zespoły dworskie, również będące cennymi zabytkami i wyjątkowymi pamiątkami z dawnych czasów.