Oszałamiająca różnorodność biologiczna Brazylii

Brazylia jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie krajem na świecie. Zajmuje pierwsze miejsce wśród 17 krajów o największej bioróżnorodności na świecie. Według danych, bioróżnorodność w Brazylii stale się powiększa, każdego roku odkrywanych jest średnio 700 nowych gatunków zwierząt.

Różnorodność biomów odzwierciedla ogromne bogactwo flory i fauny Brazylii. W rzeczywistości, obfite dzikie zwierzęta stanowią ponad 20% całkowitej liczby gatunków na naszej planecie. To nie wszystko: Brazylia jest również bogata w różnorodność społeczną, zamieszkuje ją ponad 200 różnych ludów tubylczych.

„Megadiverse countries”

Są to kraje, które są domem dla większości gatunków roślin i zwierząt występujących na Ziemi. Badania szacują, że na świecie istnieje od 10 do 50 milionów gatunków fauny i flory. Jednak naukowcy zdołali do tej pory sklasyfikować i nazwać jedynie około 1,5 miliona gatunków.

Spośród tych gatunków około 20% występuje w Brazylii. Oto oszałamiające liczby dotyczące bioróżnorodności w Brazylii:

Około 5.000 gatunków grzybów.
Ponad 32.000 gatunków roślin owocowych
Około 1300 gatunków paproci
Między 90.000 a 120.000 gatunków owadów
Ponad 3.500 gatunków ryb
Około 1800 gatunków ptaków
Ponad 650 gatunków ssaków

Dowiedz się więcej o zwierzętach, które można spotkać w Brazylii: https://radiobrazylia.pl/jakie-zwierzeta-mozna-najczesciej-spotykac-w-brazylii/

Gospodarka i różnorodność biologiczna w Brazylii

Różnorodność biologiczna w Brazylii jest również bardzo ważna dla gospodarki narodowej. Sam sektor agrobiznesu stanowi około 21% PKB Brazylii. Ponadto kilka gatunków roślin występujących w Brazylii ma duże znaczenie dla gospodarki światowej, np. ananas, orzechy brazylijskie, maniok, orzechy nerkowca i olej palmowy.

Duża część brazylijskiego eksportu również pochodzi z tych produktów, zwłaszcza kawy, soi i kukurydzy. Brazylia ma ogromne terytorium, z różnymi klimatami i glebami, co pozwala na uzyskanie różnych warunków środowiskowych. Czynniki te prowadzą do powstania różnych typów ekosystemów.

Amazonia

Amazonia jest największą formacją leśną na naszej planecie. Zajmuje ona około 49% terytorium Brazylii. Większość lasów wewnętrznych tego regionu to lasy tropikalne. Jednak w skład tego biomu wchodzą również lasy zalewowe, lasy nizinne, lasy bambusowe i palmowe, sawanny, piaszczyste wrzosowiska i tundra alpejska. Badania dowodzą, że Amazonia jest domem dla prawie 60% wszystkich istnień na naszej planecie. Jednak tylko 30% z nich jest znanych nauce. Klimat jest gorący i wilgotny, a temperatury wahają się od 20ºC do 41ºC.