Nysa i jej największe atrakcje

Nysa

Nysa to piękne miasto, które z pewnością warto odwiedzić. Jakimi zabytkami może nas tu oczarować Dolny Śląsk? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po „Śląskim Rzymie”?

O zwiedzaniu Nysy

Nysa to piękne miasto, które może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza. Przez lata związana z biskupami wrocławskimi, zachwyca cennymi zabytkami sakralnymi oraz swoim reprezentacyjnym charakterem. Wśród tych zabytków, którym warto poświęcić więcej uwagi, znajduje się m.in. bazylika św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki. Ta gotycka budowla zaliczana jest do grona najpiękniejszych i najcenniejszych budowli sakralnych na Dolnym Śląsku, a wizyta w jej murach może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Została nawet wyróżniona w uznanym rankingu przez branżowy portal https://bestholidays.pl/. Drugim zabytkiem sakralnym, którego podczas zwiedzania Nysy nie można pominąć, jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Pochodzi on z lat 20. XVIII wieku i stanowi jeden z najciekawszych przykładów sztuki barokowej na terenie Dolnego Śląska. Ciekawa jest też historia kościoła, mocno związana z losami Bożogrobców – strażników Grobu Świętego w Jerozolimie.

Co jeszcze można tu zobaczyć?

Piękną polichromię, którą wykonali bracia Tomasz i Feliks Antoni Schefflerowie. Jej tematyka skupiona jest na temacie Zbawienia i Krzyża Świętego, a sposób jej wykonania do dziś wzbudza zachwyt. W pobliżu kościoła wznosi się słynna fontanna Trytona – marmurowa, barokowa fontanna, dzięki której Nysa tak często nazywana jest „Śląskim Rzymem”.

Zwiedzanie Nysy ucieszy też tych turystów, którzy lubią średniowieczne fortyfikacje. Po dawnych murach miejskich w Nysie zachowało się sporo cennych pamiątek, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują dwie wieże. To Wieża Bramy Wrocławskiej, pochodząca z połowy XIV wieku, oraz Wieża Bramy Ziębickiej, uznawana za jeden z najstarszych i najciekawszych zabytków na terenie miasta.

Miłośników nieco nowszej historii może zachwycić wycieczka śladem Twierdzy Nysa. Taką rolę miasto zaczęło pełnić w XVIII wieku, kiedy stacjonujące tu wojska pruskie starały się możliwie jak najlepiej zabezpieczyć granice swojego państwa przed atakiem Habsburgów. W tym czasie w wielu miastach Dolnego Śląska, m.in. w Nysie, powstały potężne fortyfikacje. Część z nich jest obecnie ważnymi atrakcjami turystycznymi, dzięki którym Nysa staje się jeszcze ciekawszym celem wycieczki dla wielu osób. Wielkim powodzeniem cieszy się tu Bastion św. Jadwigi z nowoczesną multimedialną prezentacją, warto jednak poszerzyć program zwiedzania i zajrzeć również do Parku Miejskiego. Jedną z jego ważniejszych atrakcji jest Fort Wodny (Fort Blockhaus) zbudowany przez Austriaków w 1742 roku. Wkrótce potem Nysę zdobyli Prusacy, którzy rozpoczęli budowę kolejnych umocnień.

Nysa to również wiele miejsc przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji. Dla tych, którzy w tej części Dolnego Śląska chcą odpocząć w pięknej scenerii i nacieszyć się zabawami w wodzie, nie lada gratkę stanie się Jezioro Nyskie. Ten sztuczny zbiornik powstał w latach 70. XX wieku i szybko stał się popularnym miejscem na letni wypoczynek.