Jak podróżowanie wpływa na środowisko naturalne?

1. Zakup pamiątek wykonanych ze zwierząt.

W wielu krajach turystyka napędza szemrany biznes handlu zwierzętami lub przedmiotami pochodzenia zwierzęcego. Na przykład, pomimo ochrony i zagrożenia wyginięciem, na żółwie jastrzębie nadal poluje się w celu wykonania różnych ozdób z ich skorup, a głównym celem jest turystyka.

2. Produkujesz węgiel… i wiesz o tym.

To fakt, sektor turystyczny jest jednym z czołowych producentów gazów cieplarnianych na świecie. W dużej mierze winę za to ponosi lotnictwo, a samoloty są odpowiedzialne za ogromne ilości CO2 i innych gazów cieplarnianych, takich jak tlenek azotu i dwutlenek azotu. Tak samo jak pojazdy, z których korzysta się podczas podróży.

3. Kremy do opalania nie są „eko”.

Udowodniono, że kremy, których używamy do ochrony przed słońcem, zanieczyszczają morze. Tysiące kąpiących się osób wchodzi do wody po nałożeniu kremu przeciwsłonecznego, a krem przedostaje się do wody, tworząc tłusty film. Produkty te wytwarzają silnie utleniający nadtlenek wodoru, który ma toksyczny wpływ na morski fitoplankton, skorupiaki, algi i ryby. Na szczęście jest to coś, co można rozwiązać, wybierając przyjazne dla środowiska kremy do opalania.

4. Wykorzystywanie zwierząt

Nierzadko można spotkać dzikie zwierzęta udomowione dla rozrywki turystów. Małpy, węże, egzotyczne ptaki, delfiny, lwy morskie, kotowate, słonie ujarzmione dla turystów… lista jest długa w zależności od kraju, do którego się wybieramy. Podobnie jak w przypadku pamiątek dla zwierząt, działania te istnieją, ponieważ turyści je konsumują, a przypadki nieodpowiedzialnej turystyki z udziałem zwierząt nie znikną, dopóki ludzie nie będą tego świadomi.

5. Tworzy się odpady tam, gdzie są one najgorzej zagospodarowane

To, że żyjemy otoczeni niekontrolowaną produkcją plastiku nie jest tajemnicą, podobnie jak fakt, że ogromne ilości tych odpadów trafiają do morza. Jako podróżnicy mamy obowiązek generowania jak najmniejszej ilości odpadów, ale często nie jest to łatwe. Musimy też pamiętać, że w wielu krajach rozwijających się gospodarka odpadami jest wciąż bardzo słaba, przez co wszystkie odpady, które powstają w naszej podróży, mają dużą szansę trafić do morza. Im mniej odpadów generujemy… tym lepiej dla środowiska. W osobnym artykule zostały opisane sposoby na niezaśmiecanie planety w podróży: https://zwiedz.pl/jak-podrozowac-nie-zasmiecajac-planety