Pakowanie plecaka to zdecydowanie inna umiejętność niż pakowanie walizki. Na początek, ciężar plecaka ma o wiele większe znaczenie, gdy nosisz go na ramionach, zamiast ciągnąć go za sobą. A skoro większość plecaków ma jedną dużą komorę, do której można dostać się tylko od góry, umieszczenie rzeczy w niewłaściwym miejscu w plecaku może prowadzić do poważnych niedogodności w późniejszym czasie. (Kto chce wygrzebać swój paszport pod stertą brudnego prania?) Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sprytnie zapakować plecak.

Zasady pakowania na wakacje

Niezależnie od tego, czy pakujesz się na wycieczkę kempingową, czy na miesiąc odbijając się od jednego europejskiego schroniska, te wskazówki nauczą Cię, jak spakować plecak bez marnowania miejsca i bez ryzyka obrażeń cielesnych.

Zacznij od właściwego plecaka

Niektóre plecaki są wyposażone w kółka, dzięki czemu nie trzeba ich cały czas nosić na ramionach. W zależności od trasy podróży i stylu pakowania, Jeśli będziesz przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas, możesz potrzebować wodoodpornego plecaka, który będzie chronił Twoje rzeczy.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj plecaka wybierzesz, włóż do niego odrobinę ciężaru podczas wybierania, aby mieć pewność, że jest on wygodny dla ciała. Czy paski regulują się na tyle, aby umożliwić umieszczenie plecaka we właściwym miejscu dla Twojego wzrostu i środka ciężkości? Czy pasy ramienne są dobrze wyściełane i czy pozostają na swoim miejscu podczas ruchu? Czy istnieje pasek w talii, który pomaga w przenoszeniu cięższych ładunków?

Nigdy nie zabieraj nowego plecaka na wycieczkę bez uprzedniego przetestowania go w domu. Zanim zaczniesz ładować swój plecak, rozłóż wszystko, co chcesz przynieść i zastanów się, czy naprawdę jej potrzebujesz. Na przykład, czy będziesz miał okazję zrobić pranie w dowolnym momencie swojej podróży? W ten sposób możesz znacznie skrócić swoją garderobę. Jeśli będziesz przebywać na pustkowiu, czy możesz wyeliminować nieporęczne dżinsy na rzecz lekkich, wodoodpornych spodni na wędrówki? Czy możesz zapakować kompaktowy, szybkoschnący ręcznik zamiast pełnowymiarowej wersji?

Pamiętaj, że możesz zrzucić trochę ciężaru, usuwając dodatki z samego opakowania. Na przykład, niektóre opakowania mają metalową ramę, którą możesz zdjąć, jeśli czujesz się bardziej komfortowo bez niej lub nie potrzebujesz jej na konkretną wycieczkę. Ramy są najbardziej przydatne w przypadku większych obciążeń, ponieważ pomagają w bardziej komfortowym rozłożeniu ciężaru.

Gdy uznasz, że masz już wszystko, czego potrzebujesz, załaduj plecak i przejdź kilka bloków z nim na plecach. Zbyt ciężki? Wróć do domu i wyjmij jeszcze kilka przedmiotów.